Aylık arşivTemmuz 2017

Bizler 3D Oyunlar Yapacak Mıyız?

Bugünki yazı konumuz Bizler 3D Oyunlar Yapacak Mıyız? sorusuna cevap vermeye çalışıyoruz. Bu yazıya geçmeden önce belirtmek istediğimiz bir sıkıntımız var. Bu tip oyunlara olan karşı düşüncemiz “GÖZÜMÜZDE BU OYUNLARI ÇOK GEREKSİZ BÜYÜTMÜYOR MUYUZ?” demek istiyoruz. İnsanlar yinede birinci ağızdan cevap almak istiyorlar, o zaman okumaya devam ediniz.

Bizler 3D oyunlar yapacağız lakin en fazla 5 oyundan öteye gitmeyecektir. Peki sadece 5 oyundan ibaret diyorsunuz ama hepsi seri bir oyun mu olacak yoksa bir tanesine mi seri yapacaksınız? Bu soruya şöyle cevap verelim, şimdilik planlarımızda 1 oyun serisi seçilmiştir. Bu oyun serisinin adı “Remonstar Voltage” olacaktır. Fakat serinin ilk oyunu Visual Novel olacaktır, ondan sonraki serileri 3D olarak yer alacaktır. Ayıca önceki oyunlardanda bir bağlantısı olacağı için sıradan oynamanızı sağlayacağız.

İyi hoş güzelde, cidden 5 adet oyun çok az değil mi? Ayrıca günümüzde 2D’ler artık değerini kaybediyor, biraz boşa bocalamıyor musunuz? Biz biraz düşündük taşındık 5 adet karar kıldık ve bu kararımıza çoğu kişi hata yapıyorsunuz diyenler bile olduğunu söylemek isteriz. Hatta çevremizdeki bir çok kişi bizimle iletişimi zayıflattılar. Kendileri bilirler ama her şirket 3D oyun yapmak zorunda değildir. Bizimde isteklerimiz var ama çok erken olduğu için şimdiden sadece planlarla kalmaktadır.

Gelelim 2D kısmına, Undertale, Super Meat Boy, Super Giana Sister vb. gibi oyunlar bu sistemle yapılmış oyunlardır. Asla ve hiç bir zaman 2D ölmez ve ölmeyecektir. Sevenleri oldukça, istekler geldikçe ve insanlar yapmaya devam ettiği sürece yaşamaya devam edecektir. Biraz boşa bocalamıyor musunuz? Sorusuna gelince, asla boşa bocalamıyoruz. 2D oyunlar yapmakta bir sanattır. Ayrıca eski bir çok oyunda 2D olarak doğmuştur. Birden 3D olarak doğmamıştır.

Sırada can alan noktaya geçelim, 3D oyun yapmak için neler gerekiyor? Sizlere bundan bahsedelim. 3D oyun yapmak için kaliteli bir bilgisayar, kaliteli bir ekip, kaliteli bir amaç, sıradışı bir fikir, kaliteli bir oynanış sistemi gerekmektedir. Bunlar içinde sağlam bir sermaye yani paraya ihtiyaç bulunmaktadır. Ayrıca, o oyunlar içinde ayrı alanlarda sağlam bir bilgisi olan insanlara ihtiyaç duymaktadır. 3D oyunlarda ihtiyaç duyduğumuz alanlar, 3D Modellemeci (Mekanlar, insanlar, yollar ve canavarlar), 3D Animasyon Tasarımcıları (Karakterler, Canavarlar ve atmosferler), 3D Harita Tasarımcıları (Yollar, atmosferler, mekanları birleştirme), Programlamacıları, Ses Sanatçıları, Test Ekipleri ve Sponsorlar şeklindedir. Her alanında kendilerine göre sınıfları bulunmaktadır.

Lütfen artık bu tip sorular sormayınız ve bu yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Esen kalın.

Rijitsu’dan Ayhan Gazi G.

Matsumaru Eria Hakkında #1: Giriş

Bugünki yazımız dün resmî sosyal ağ hesabımızdan önceden bildirmiştik, şimdi biz bu yazıyı yazıyoruz. Matsumaru Eria Hakkında #1: Giriş adlı yazımızla sizi baş başa bırakıyoruz.

Matsumaru Eria ya da resmi kayıttaki adıyla Erian Da Matsumaruan Konturiye şeklinde anılmaktadır. Bu güzel ülke Japonya’nın sağ alt tarafından kalan kurulan bir bağımsız ülkedir. Ülkenin yönetim biçimi Prenses Kanunu (Purinses Hosoku), bu kanunun amacı ülkenin tüm sistemini prenses/lerin ellerine verilmektedir. Şimdiki prenseslerimizin adı Aimi – Airi Kamikaze’dir. Kendileri hakkında bilgileri bir kaç satır sonra vereceğiz.

Eğer gidip yaşamak isterseniz, girmeniz Japonya‘dan daha zore maalesef. Girebilmeniz için, başvuru formu doldurmanız gerekecektir. Hadi girdiniz, hava-alanında tüm eşyalarınızı tamamen inceliyorlar. Şüpheli bir eşya gördükleri an sizi geldiğiniz uçağa tekrar bindirilip doğruca memleketinize geri gönderilmektesiniz. Hiç şans tanınmayan ülkelerden geldiyseniz, (Çin, Almanya, Arap ülkeleri) sizi sorgusuz sualsiz sorgulayıp, uçağınıza bindirilip memleketinize geri gönderilseniz bile sicilinize “BANNED COUNTRY” olarak işlenecektir.

Bu ülkenin para birimleri ve ana dillerinden bahsedelim. Para birimleri, Japonya Yeni, Türk Lirası ve Erian Money olarak seçilmiştir. Bu üç para birimleri dışındaki paralar ülkede yok sayılmaktadır. İsterseniz, İngiltere parası getirin, ülkede geçerliliği yoktur. Onun yerine elinizdeki paraları ancak başka para birimine dönüştürebilmeniz mümkündür. Eğer paranızı kaçak yollarda dönüştürdüğünüz saptanırsa tüm paranıza el konacaktır. O yüzden yasal yerlerden yapılmasına oldukça fazlasıyla önem göstermeniz önerilmektedir.

Ülkenin ana dilleri, Türkçe (トルコが, Turkigu), Japonca (日本語, Japanegu) ve Matsumaru Dili (待つラング・が, Matsu Langu) şeklindedir. Matsu Langu dili, Türkçe’den ve Japonca’dan çok etkilenerek oluşturulmuş bir Uray-Altay dilidir. Fakat, dilde bir çok İngilizce ve Fransızca kelimelerdende etkilenmiştir. Alfabe: A, B, C, Ch, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O Oo, P, R, S, Sh, T, U, Uu, V, Y, Z, Q, W, X şeklindedir. Dil direktman konuşulduğu şekilde yazılmaya önem göstermiştir.

Ülkedeki en populer meslekler, Müzisyenler (Muzikiyan), Polisler (Polisiyan), Yazarlar (Owiraytiyan), Tercümanlar (Caoniamiyan), Taksi Şöforleri (Taksi Kudoyen), Prensesler (Purinsesyan) ve Oyun Geliştiricileri (Game Developeyan) şeklindedir.

Bu satır biraz tat kaçıran bilgiler bulunmaktadır, okurken lütfen bunu göz önünde bulundurun. Prenseslerimiz olan Airi ve Aimi Kamikaze, Hoshi Kamikaze tarafından 10 Mart 1992 yılında ikiz olarak Matsumaru Eria‘nın Ankoka-ga Bölgesinin Entry Street’te Dünyaya gelmiştir. Annesi Hoshi bu ikizleri savaşmayı öğreten bir samuray kızıydı, fakat annelerini küçük yaşta kaybettikleri için kendilerini ülkelerini koruyacaklarına ant içmişlerdir. Airi bu meseleyi, “Eğer prenses olmasaydım, büyük ihtimalle bir savaşçı olurdum. Kanunlarımıza karşı geleni kesmek boynumuzun borcudur.” diyerek bu cümleyle savaşçı bir aileden geldiğinin bir göstergesiydi. Diğer ikiz kardeş olan Airi’ysa “Ben savaş yanlısı değilim ama konu sevdiklerime ihanetse o kişinin kafasını rahatça acımadan keserim.” diyerek dile getirmiştir.

Bir sonraki Matsumaru Eria yazımızda “En güçlü şirketlerin geçmişi“ni irdeleyeceğiz. Mutlaka okumayı unutmayınız.

Anti-Zeko Adventure – Geliştirme Günlüğü

Bugünden (12 Temmuz 2017) itibaren Anti-Zeko Adventure adlı oyunumuzun geliştirme günlüğünü sizlere anlatacağız. Umarızki, bu geliştirme günlüğünde Construct 2 hakkında güzel bilgiler bulabilirsiniz. Hadi anlatalım.

21. 07. 2017 – CUMA

 1. Bölüm 36. 37. 38. 39. ve 40. yapıldı.
 2. Yandaki objenin adı Box Monster bu canavarın özellikleri kısaca bahsedecek olursak, bu canavar duvarlardan geçiyor. Siz değmediğiniz sürece zarar vermemektedir.  Ayrıca, bu güzel objemiz oyun içinde en doğru yerlerde yer alacağı için sizleri epey zorlayacaktır.
 3. Zeko M12 yapılmıştır. Fakat, yapay zekası ve animasyonları yapılmamıştır. Kendisini görmek için buraya tıklayın.

BUGÜNLÜK BU KADAR YARIN LÜTFEN TEKRAR GELİNİZ.

20. 07. 2017 – PERŞEMBE

 1. Bölüm 30, 31, 32, 33, 34 ve 35 yapıldı.
 2. Benjamin Senki ve Endou Senki‘nin silah objeleri bazı objelerin içinden geçiyordu tamamen giderildi.
 3. Zeko R16 adlı canavar çizildi ama yapay zeka sistemini tamamen yapamadık. Onun sorunlarını hafta sonu halledeceğiz.
 4. Zeko M99 adlı canavarın yapay zekasındaki bir hata giderilmiştir.
 5. Fake Brick objesi yapıldı ve Pause’deki ok objesinin kilitlenmesi çözüldü. (Sağdaki obje)
 6. Tüm bölümler elden geçirildi.

BUGÜNLÜK BU KADAR YARIN LÜTFEN TEKRAR GELİNİZ.

19. 07. 2017 – ÇARŞAMBA

 1. Bölüm 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ve 29 yapıldı.
 2. Oyundaki bir objenin içinden karakterlerimiz geçmekteydi, bu hata giderildi.
 3. Bölüm 11 düzenlendi.
 4. Zeko i10 objesinin yapay zekası yapılandırıldı.
 5. Benjamin Senki ve Endou Senki‘nin animasyonları çizildi. Aşağıdaki alandan Benjamin’in animasyonlarını görüntü olarak görebileceksiniz.

BUGÜNLÜK BU KADAR YARIN LÜTFEN TEKRAR GELİNİZ.

13.07.2017 – PAZAR

 1.  Yandaki objenin adı “Ice Land” bu obje 20 – 29. bölümleri arası çıkacak olan bir objedir.
 2. Oyuna 16. 17. 18. 19. 20, 21, 22 ve 23. bölümler eklendi.
 3. Daha önce denenip eklenmeye çalışılan “Oyundan çıkarken soru sorma” sistemi tekrar denendi ama başarısız olundu. Gelecek hafta tekrar denecektir. Eğer başarısız olunursa o kodlar sistemden çıkartılacaktır.
 4. Karakterlerin animasyonuna el atılmadı ama en kısa zamanda el atacağız.
 5. Yeni boss eklendi. Adı: Zeko i47‘dir. Bu canavar soğuk kışımızın baş belası olacaktır. Kendisini görmek için buraya tıklayın.
 6. Hapishane kapıları artık karakterlerimize bir can kazandırmaktadır. Umarızki bu kıyağımızı hile maksatlı kullanmamaya özen gösterirsiniz.
 7. Oyundaki büyük canavarlarda bug yani hata bulunmaktadır. Onları da en kısa zamanda çözeceğiz.
 8. Yandaki objenin adı “Ice Door” şeklindedir. Bu obje 20 – 29. bölümleri arasında kullanılmıştır.
 9. Yandaki objenin adı Zeko I10, amacı sizi yavaşlatmasını sağlamaktır.

BUGÜNLÜK BU KADAR YARIN LÜTFEN TEKRAR GELİNİZ.

13. 07.2017 – PERŞEMBE

 1. Yandaki karakterin adı Guardian Eddy, bu karakterimiz NPC (Oyuncu olmayan karakterler) bizim oyundaki rolleri sadece sizlere dertlerini anlatmak isteyen kişilerden bir tanesidir. Oyunda bu adama iletişime geçmek için sadece Benjamin‘le çarpıştırmanız yeterlidir.
 2. 14. ve 15. Bölümler yapılmıştır. Sadece 14. bölümde Zeko B12’ler yer almaktadır.
 3. Yandaki karakterin adı Benjamin Senki, oyunumuzun ana karakteridir. Önceden çizilmişti ama çok sonradan düzenlemeye kalkıştığımız zaman yapısı bozulabiliyordu, bizde karakterimizi yeniden çizip boyadık. Umarızki bu ana karakterimizi beğenirsiniz.
 4. Ana karakterimiz olan Benjamin‘in animasyonu tamamen hazır değildir. Sadece karakterimizi sağ tarafa bakan halini çizeceğiz. Daha sonrada kodlara dökeceğiz.
 5. Diyalog sistemine yavaştan başladık. Sadece ilk ve ikinci metni gösterdik ama muhabbeti bitiremedik. En kısa zamanda çözeceğiz.

BUGÜNLÜK BU KADAR YARIN LÜTFEN TEKRAR GELİNİZ.

12. 07. 2017 – ÇARŞAMBA

 1. Yandaki objenin adı Box, çizilme amacı Endou Senki’nin zıt hareket etmesini 5 saniye boyunca yok olacaktı. Dosyası oyunun kaynak dizininde duruyor. Oyun içinde kaldırma sebebine gelirsek, zaten bu objenin çıkmaya başladığı bölüm 12. bölümdür. O bölüme kadar zaten oyuncu sisteme yeterince adapte olacağını düşündüğümüz için oyundan çıkartıldı.
 2. Jail ve Jail-End isimli objenin içinden karakterimiz geçiyordu, o hatayı giderdik.
 3. Yandaki objenin adı: Zeko B12 (Zeko Break 12) ve silahı eklenip jail obje serisi ile çarpışması sağlandı. Bu güzel objemiz bir canavar, sadece size ateş ediyor ve hareket edemeyecek şekilde yazılmıştır. Bu canavar hakkında bir şehir efsdanesi var, Aki Senki tarafından yapıldığı söylenmektedir.
 4. 12. ve 13. Bölüm yapılmış olup bir önceki maddede geçen Zeko B12 o bölümlerde yerlerini almıştır.
 5. Zeko M99 yani Zeko Modell 99 eklendi fakat, canavar istediğimiz bir şekilde yukarı aşağı gitmemektedir. O sisteminin sorununu çözeceğiz. Ayrıca bu canavarın animasyonunda eksiklikler bulunmaktadır, onu da en kısa zamanda gidereceğiz.
 6. Zeko M99’un ok sistemi oldukça iyi çalışmaktadır.

BUGÜNLÜK BU KADAR YARIN LÜTFEN TEKRAR GELİNİZ.

Oyunlarda “WASD” Dayatması

Öncelikle merhaba.

Bugün sizlerin bir kaç dakikanızı çalacağım, eğer okuduktan sonra bana “SEN BENCİLSİN” ya da “ACINASI BİR VARLIKSIN” da diyebilirsin. Kızmam ve gücenmem ama sövmezsen sevinirim.

Öncelikle kendi durumumdan biraz bahsedeyim. Doğuştan ortopedik özürlüsü dedikleri bir engelliyim ama engelli ve özürlü sözlerini ölesiye nefret ederim. Bu yüzden bu iki kelimeyi duymak, okumak ve görmek istemiyorum. Fakat, kendimle de bir o kadar barışık bir insanım. Tabii sizlere kendimi tanıtmadım ne büyük bir kaba insanım. Velhasıl, adım Ayhan Gazi. Yaşım 22 (15 Ağustos’ta 23). Memleket: Kayseri’dir.

Peki hocam iyi güzel de derdin ne söylemedin? Hemen anlatayım derdimi, ben bir bilgisayar oyuncusuyum. Hâni şu kendilerini “gamer” diye hitâp eden insanlardanım işte. Benim derdim, oyunlarda WASD diye tuş kombinasyonuyla yapılmış bilgisayar oyunlarıyla derdim var. Oyun oynamak bana resmen eğlenceden çileye dönüyor. Bazı oyunlar varki, ayar yerini bulmam saatlerimi alıyor hadi buldum. Ayarları yapayım diyene kadar kafadan bir 5 dk. gitti. Hadi birde o ayarı yanlış yaptım diyelim sil baştan ayarları tekrar yap eğer oyundan soğumamayı başarırsam. Sanmıyorum, oyundan soğudum bile. Sadece ortalama 6 saat uğraştığım bir oyunu silmem saniyelerimi almıyor.

İyide hocam öyle diyorsunda sen hangi ayar tuşlarını istiyorsun? Efendim, macera, platform gibi oyunlarda karakterimizi yönlendirme tuşuyla yönlendirip zıplama, koşma tuşlarını Z ve X’e göre yapılandırılır. Eğer tek tuşa ateşi atayacaksanız Boşluk tuşunu önerebilirim.

İyi güzel diyorsunda araba oyunlarında o nasıl olmalıdır. Arabamızı yönlendirme tuşuyla kullanırım. NOS varsa Sol CTRL ve ya N olabilir, Ani firen yapacaksam, Boşluk tuşu idealdir. Birde özel yetenek kullanıyorsak B ve ya M tuşlarıda olabilir. Eğer araba oyununda o tuşlara beyin algılamazsa NOS Sağ CTRL, Ani fren yapacaksak Boşluk tuşu’dur. Oyunda özel yetenek varsa Sağ Shift konabilir. Araba kaybolduğunda Silme tuşu iyidir. Bu ayarlar bana göre mâkuldur.

Dostum iyi hoş diyorsunda, silah oyunlarını WASD olmadan oynayamazsın. Evet, ben zaten FPS seven bir insan değilim. Çok canım sıkılırsa Counter-Strike oynarım ama inan Sadece W tuşunu kullanarak oynuyorum. A’ya basma sürem 2 saniye gidiyor, karşıma adam çıkarsa ölmüş oluyorum. Keza D içinde geçerlidir. S tuşuna basma saniyem W ile eş değerdir. (Q klavye kullanıyorum.)

Peki sadece fare gereken oyunlarda zorlanıyor musun? Şöyle diyeyim, eğer zamana dayalı bir oyunsa biraz ama normalde fare gereken oyunları oynamakta zorlanmadığımı söylemek isterim.

Hayat işte bu kadar acımasız, ben yâni bir 5 dk. rahatça oyuna girip oynamak bana bu kadar çile çektirmemeli. Tam aksine açtığım oyun bana seçim sunmalıdır, ben oyunu rahatça oynayabileyim. Peki bunu çözmenin yolları yok mu da derdini hemen yanıyorsun. Bir çok yolu var. Hatta sıralayayım.

 1. Oyunu yapan firmalar benim gibi insanlara göre ayarlar yapılmalıdır. (Lütfen artık WASD dayatmasından vazgeçin…)
 2. 3. parti uygulamalarak yükleyerek (keza ne kadar başarılıdır) WASD tuşlarını yön tuşuna basmış gibi kandırma.
 3. Ayarları zorda olsa bulmak zorundayım.

Peki sen olsan hangi seçeneği seçerdin? Benim cevabım maalesefki 1. seçenektir.

Not: Bu yazı bir çok siteye tarafımca çoğaltılacaktır…

Linkler:

 1. https://storia.me/tr/@ayhan.gazi/oyunlarda-wasd-dayatmasi-3bek9f/13-36-temmuz-11-inci-3bmktl
 2. http://www.konsoloyuncu.com/showthread.php?tid=160
 3. http://www.tsubasatr.net/konu-Oyunlarda-WASD-Dayatmasi.html
 4. http://alombe.com/forum/showthread.php?tid=17
 5. https://www.frmtr.com/off-topik/7171211-oyunlarda-wasd-dayatmasi.html
 6. http://www.unrealengineturkiye.com/oyunlarda-wasd-dayatmasi-konusu.html
 7. https://www.gamehonor.com/showthread.php/23573-Oyunlarda-WASD-Dayatmas%C4%B1?p=255433

Temmuz 2017 Ayında Neler Yapılacak?

Öncelikle merhabalar, umarım gününüz iyi geçiyordur. Bizim günümüz hem keyifli ve hemde tatlı telaşla geçmektedir. Yazıyı çok uzatmadan hemen sizlere bu ay neler yapacağımızı anlatmak istiyoruz.

Bomber Q – Title

Gönül isterdiki, hiç bir zaman kötü haber vermesekte hep iyi haberlerle yazıya başlamak istiyorduk. Lâkin, oyunun grafiklerini çizen, Bahri Sertkaya hocamız yaz tatiline gitti. Anlayacağınız bu oyun 3 ay boyunca güncellenmeyecek ama tatili biter bitmez bomba gibi geri döneceğiz.

Tabii geri dönüşümüzde yapılacak şeyleri size söylemek isterdik ama biraz sürpriz olsun istiyoruz. Umarızki sizleri bekletirken hayal kırıklığına uğratmayızda, isteklerinizi karşılamak için elimizden geldiğince çalışıp sizlere güzel bir güncelleme kazanmış bir şekilde oyunumuzu sunarız.

Anti-Zeko Adventure

Şimdi sırada adı değişen bir oyunumuz bulunmaktadır. Eski adıyla Twin Brothers idi, oyunun adını internette araştırınca birden fazla oyunlar çıkınca bizim emeğimiz şans verilmeden yanmasını istemediğimiz için ad değişikliğine gidilmiştir. Oyunumuzun yeni adı, Anti-Zeko Adventure olmuştur.

Umarızki bu güzide oyunu ay sonuna az özellikli ama mümkün olduğunca az sorunlu bir oyun sunmak için çalışıyoruz. Yeni eklenen bazı özelliklerden bahsedelim. Oyunumuzda artık bir konuşma metinlerin olduğu bir alan yapıldı ve son testlerini yapıyoruz. Bu oyun cidden, röl yapma oyunları gibi hikayesel bir ilerleme olacaktır ama sadece sizlere dönen olayları anlatacaktır. Ayrıca seçim şansı verilmeyecektir, belki bir gün o özelliği de farklı bir oyunumuzda sunarız.

Son kez bir kere daha hatırlatmak istediğimiz bir şey daha var, bu oyun resmen ücretsiz olup 31 Temmuz 2017’de çıkacağını unutmamanızı istiyor ve son yapacağımız projeye geçiyoruz.

Konsol oyuncu forumuna insanları nasıl çekeceğini araştırdık ama sonuçlar çok iç karatıcı maalesef. Bu forum piyasadan hemen silineceği için aklımıza Youtube dünyasında faaliyet göstermeye karar kıldık ve videosunu çekeceğimiz oyunlar genellikle eski tarz olacağı içinde, insanlar tarafından çok sevilmeyeceğine üzülerek beyân ediyoruz ve sizlerde bu Youtube kanalımıza bekleriz.

Oyun KonsoluYoutube

 

 

Ateşin Gücü ilk videosunu yayınladıktan bir süre sonra video atamaz olmuştu. Ufacık bir araştırmayla Kokoro Türkçe karşılığı Kalp anlamına gelen Rin Kagamine adlı vocaloid tarafından seslendirilmiştir. O kişi sadece, şarkıya cover yapıp hesabına yükleyecektir fakat bir sorunu var video târihi verilmemiştir.

Bu ay boyunca yapılacak işlerimiz bu şekildedir, okuduğunuz için teşekkür ederiz.